1825 nap - A második aranykor 


...és az Úr megteremté az időt / ...and the God created the Time 

121x121 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD

Az Ószövetség, vagy másik ismert nevén Ótestamentum - melyet  keresztény szóhasználatban neveznek így -, voltaképpen nem más, mint a TANAKH, azaz a héber Biblia, vagyis a zsidóság szent könyve.

A héber Biblia tartalmában megegyezik a protestáns egyházak Ószövetségével, mindössze sorrendbeli eltérések vannak a cselekményben.

A TANAKH elnevezésnek nincsen vallási tartalma, mivel az a zsidó kánon szerinti három rész, a TÓRA, vagyis a Törvény, a NEVIIM, vagyis Próféták és a KETUVIIM  azaz Iratok kezdőbetűiből alkotott betűszó.

A műben a biblikus teremtés folyamatábrázolása, valamint a három nagy stáció szimbolikája jelenik meg: először a világosság válik el a sötétségtől, majd az ég a földtől, végül pedig a szárazföld a víztől.

A világosság és a sötétség megteremtése után az Úr megteremti az időt, mely végtelen és megállíthatatlan körforgásra indítja a mindenséget.  


ELKELT


Három királyok I-II-III / The Three King I-II-III

Triptichon 3 x 66 x 56 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD


Harom_kiralyok_I-II-III__3x66x56_2.jpg

Jézus gyermekségtörténete szereplőinek legendája jelenik meg a festővásznakon.

A bibliai napkeleti bölcsek a csillag vezetésével keletről Betlehembe érkeztek, hogy hódoljanak Jézusnak, a zsidók új királyának. Szokás háromkirályoknak is nevezni őket, ám a Szent Biblia nem nevezi királyoknak őket, s arról sem szól, hogy hárman volnának.

A karmazsinvörös, a lápiszlazuli és a türkiz kékje, valamint a smaragd-verdelit drágakövek zöldjei a lángoló érzelmeket, a tiszta látást és a földi boldogságot közvetítik, míg a kifinomult aranyozás technikája az üstökös csóváját idézve azt a gazdagságot tárja elénk, amellyel a teremtő a fia, Jézus követőit ajándékozza meg.

ELKELT

Éden / Eden

96x81 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD

Eden_96x81_copy.jpg


Az átütő erejű absztrakció ezúttal az alsó képmezőből építkező, grandiózus térakítású látomás, melynek csillogása azonnal elvarázsolja a tekintetet. A Paradicsomban vagyunk.

Lenyűgöző, háborítatlan kép tárul elénk. Amikor a vörösek, a türkizek és az arany tobzódását figyeljük, gondolunk-e arra, hogy vajon az volt-e az isteni szándék, ami történt végül? És miért akarta Isten, hogy ismerjük a rosszat?

'Ültetett az Úristen egy kertet az Édenben, keleten, és ott helyezte el az embert, akit formált. Sarjasztott az Úristen a termőföldből mindenféle fát, szemre kívánatosat és eledelre jót, az élet fáját is a kert közepén, meg a jó és a rossz tudásának a fáját.'


ELKELT

Az áldás / The Blessing 

120x81 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD


2_Az_aldas_121x81_copy.jpg



A Föld és az ember teremtése Mózes első könyvében, vagyis a Teremtés könyvében, olvasható. Ezzel a történettel kezdődik a Biblia.

A teremtés története prófétikus, azonban nem a jövőt, hanem ezúttal a múltat idézi meg az ismeretlen próféta.

A mű perspektívájából kibontakozó végtelen kékségbe lángoló energiák érkeznek. Az arany és a vöröslő színek számtalan árnyalata dinamikával tölti meg a mozdulatlan időtlenséget.

Az isteni energia szinte bekebelezi a mindenséget. Az ősrobbanás előtti pillanat rajzolódik ki a vásznon.

Az áldás nem más, mint a boldogságot, jólétet, gyarapodást előidéző történések elősegítése, illetve a megáldottak rossztól való védeleme. Az áldás az isteni kegyelem óhajtása. Az áldás az átok ellentéte.



Holt tenger tekercsei IV-V-VI / Dead Sea Scrolls IV-V-VI 

Triptichon 3x91x61 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD

Holt_tenger_tekercsei_IV-V-VI_tript__3x91x61_2.jpg



TÓRA - TÖRVÉNY KETUVIIM - IRATOK NEVIIM - PRÓFÉTÁK

A Holt-tengeri tekercsek című újabb triptichon a Tóra-Iratok-Próféták hármas egységében a zsidóság szent könyvének misztikus világát mutatja be. A Holt-tengeri tekercsek létezéséről csak a legújabb korban szereztünk tudomást, noha az eredete évezredeken ível át. Első darabjait 1947-ben egy beduin kecskepásztor találta meg, a Kumráni-hegység egyik barlangjában, cserépedényekbe rejtve. A többi nem sokkal utána került elő. Legnagyobb jelentősége az Ézsaiás tekercsnek van, mely több, mint 7 méter hosszú. A tekercsek héber nyelven íródtak, és az Eszter könyve kivételével a teljes Ótestamentumot tartalmazzák. Az absztrakció középpontjában a művész a szövetségkötés jelenetét ábrázolja, amikor Mózes átveszi a Tízparancsolatot. Az aranyló égből aláhulló fehér mező izzó, vörös lángnyelvekben ér véget. A triptichon két szélső eleme az agyagkorsóba rejtett tekercseket eleveníti meg, írással sűrűn telítve: Ézsaiás próféta és a Lélek ajándéka válik láthatóvá az aranyló égből aláereszkedő fehér képterekben. 



A törvény / The Law 

60x60 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD


A_torveny_50x50_copy.jpg



A törvény című kompozíció az örök jóban megtartó isteni közelség művészi megfogalmazása, melyben  az elhívás megrendítően szép bibliai jelenete bontakozik ki előttünk.

Finom harmóniába olvadt tűzszínek égnek, lávaszerű zuhatagok izzása jelképezi az égő csipkebokrot, melyből egy különleges formájú narancssárga alakzat bontakozik ki: Isten kijelenti magát Mózes előtt. Az elevenzöld geometrikus elemek a kőtáblákat mutatják, de az alkotásban Mózes sorsának alakulását is elmeséli a művész.

A meg-megcsillanó kék pászmák a folyóra kitett csecsemőre utalnak. Az aranysárga, és haragos zöld, árnyalatok a fáraó udvarában, gazdagságban töltött időkről, míg a komor színek a hányattatásokról és a menekülésről beszélnek. A műalkotás az eredendő, s végső igazságosság örök tüzét, s az isteni tudás mindenekfelettijét hirdeti.

Kimondja a törvényt.

Az örökkévaló / The Eternal God

102x102 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD

Az_orokkevalo_102x102_2.jpg


Amikor a szentírás kijelenti, hogy "kezdetben", pontosan nem határolja be az időt. Ebben a "kezdetben" csak egy lény létezett: Isten, vagyis az Örökkévaló.

A kompozíció egy nem biblikus pillanatot, az ősrobbanás pillanatát jeleníti meg. Azt a mindent eldöntő pillanatot, amikor a fény legyőzi a sötétség végtelenjét.

A zöldek, barnák, kékek mély tónusai a fellobbanó fény hatására előbb aranyló sárgává, majd vakító fehérré változnak a képmező közepén.

A centrális elrendezés szimmetrikus. Mutatja az egy középpontból létrejövő két ágat, és definiálja a csúcsra törő FENT, és a széles gyökeret eresztő LENT absztrakcióját, miközben az isteni teremtés különbözőnek hitt azonosságát tárja elénk a művész.

Az Örökkévaló című festmény egyfajta éteri szintézisét képezi a biblikus és a tudományos teremtéstörténetnek.

A jutalom / The Reward

91x91 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD


A_jutalom_91x91_copy.jpg


Az éteri birodalom megszilárdult energiája a fény atmoszférateremtő képességével találkozva egy ragyogó aranytükröt varázsol a festővászonra, melynek látványa mágikus erőteret képez a festményből kiemelkedő vörös golyó köré.

A feltűnő idom gömbölyű alakja magasabbrendű tökéletességével a kiválasztottság szimbóluma, önmagába visszatérő kontúrja az örökös megújulás, a ciklikus világrend motívuma. Sötétpiros színezése érett, megfontolt jellemére utal.

A természetfeletti erőkhöz kapcsolódó vörösen leívelő futam a mindentlátó szerepét vállalva teljesíti igazsághozó elhívását.

A képmező külső oldalain sötétebb árnyak villannak meg, feszültséget keltő tömeget éreztetnek, s az éltető fény útjába állnak, súlyuk alatt a tükörtextúra megrepedezik és mozaikokra törik.

A tökéletesség szimbóluma, a vörös golyó, megbonthatatlanul és repeszthetetlenül áll, "A nagy játszma", vagyis az igaz élet igazi jutalma a tökéletesség.

Az esély / The Chance

111x91 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD


Az_esely_111x91_copy.jpg



A festőművész a kulisszaszerűen megfogalmazott tömegek finom rezdülését egy filmélmény kapcsán ébredező gondolatai szolgálatába állítja.

A kompozíció a kételkedés, kétely lelkiállapotának összefoglalását jeleníti meg, melynek másik végpontjaként az esély latolgatása jelenik meg.

A képmezőn két masszív tömb látható, mozdulatlanságba dermedt alakjuk csak látszólagos, a formák belseje néma titkokat rejt: a kétely és az esély váltakozó dinamikáját mutatják a függőleges pászmák és vonalak ritmikus egymásutániságában.

A zöldes-barna ragyogás két oszlopában egy mindenre érvényes rendező elv tükröződik vissza.

A felső részt elárasztó színarany fényességből a Sorsot szimbolizáló vörös golyó, a tökéletesség szimbóluma ereszkedik alá.

Vajon beteljesíti-e a küldetését?

Lépések tript. I-II-II / The Steps I-II-III. 

Triptichon 3x50x50 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD


Lepesek_I-II-III.jpg


Az emberi kapcsolódások szövevényes rendszerében tájékozódni akaró művészi tapasztalás voltaképpen a mélylélektani tudattalant ostromolja. A meglepő észrevételekben gazdag, hármas egységen végighaladó narratíva "A nagy játszma", vagyis az élet ábrázolásán túl a megoldást is felkínálja.

Az első kép feszültségben tartott mondanivalójának gerince a vásznat átszelő barnára színezett ferde csík, mely egyben az eltorzult társas érintkezés szabályrendszerének merevségét és kettéosztottságát is szimbolizálja.

A triptichon második egységén a megvilágosodás látható. A tudattalan működési formáját az aranymező tudatossá teszi, s belső energiáit a sorsát megfordító vörös golyóformába rendezi. Teljességbe omló kereksége szemmel körülfogott látóterét kitágítja, s a színarany háttér tisztafényű csillogása átlátható, védett közeget von köré.

A triptichon harmadik része a feloldozás, az első kép kötöttségére és a kilátástalan szétválasztásra megoldást nyújtó felelet, melyben a művész a kapcsolati dinamikát  újrafogalmazza. Az aranyszínű tömb stabilan foglalja el a képmező középső sávját, a korábbi erőszakos forma feketésvörös foltjai megadóan követik változását.

A játszmákat életben tartó, szerepeket kijelölő barna csík pedig darabjaira törve szertehull.

Az absztrakció komplexitása a téma további értelmezési lehetőségeit is felkínálja.  

A győztes mindent visz / The Winner takes it all 

101x86 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD

A_gyoztes_mindent_visz_101x86_copy.jpg



A festmény két világ harcát vetíti elénk, egy olyan állandó ütközet képében, amelyben csak a győzelemnek lehet létjogosultsága. Pedig ennek nem kellene így lennie...

Az álom, amelyben a győztes színarany palástban kebelezi be a képmezőt láthatóan szertefoszlik.

A lét, melynek boldogsága, kékje, zöldje éteri magasságból érkezik, s boldogság, elégedettség jelentést is hordozó, aranyló csíkokban tart a középpontba.

A tökéletesség felé.

A kompozíció optikai csúcspontja a vörös golyó, mely szimbolikájában a létezés tökéletességét kelti életre, amelyet mégis, az arany minden vonzó csillogása ellenére a kék, zöld felületek olvasztanak magukba.

Angyalok tánca / The Dance of Angels

90x90 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD


Angyalok_tanca_90x90_copy.jpg

Az alkotás az EGY jelképét mutatja be, amely több, mint egy szám. Az EGY-nek minden csak a töredéke lehet. Az EGY maga az ép és egész. Az EGY a vörös golyó, amely maga tökéletesség.

A világmindenségben minden EGY.

A látomás központi részén, a vörös golyó két oldalán szárnyakra emlékeztet az arany lemezzel mesterien megmunkált felület.

A szárny mindig a repülés, vagyis a szabadság szimbóluma. Itt közre fogják a központi mondanivalónak szánt vörös golyót és éteri magasságba emelik, melynek perspektíváját az alatta elterülő képmező adja, ahogyan a szárnyak körüli fény megvilágítja azt.


Az aranykapu I-II / The Golden Gate I-II

Diptichon 2x100x50 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD

_Az_arany_kapu_diptichon_2x100x50_copy.jpg


A mű a sumér birodalom kezdeteihez és annak mitikus világába vezeti el a nézőt. Istár, a szerelem, a viszály és az anyaság istennőjének az alvilágjárásáról és onnan a későbbi visszatéréséről mesél.

Az alvilágban töltött ideje után Istár hét kapun át jut fel, a tengerek és az élők világába. Az utolsó, a legfontosabb, az Aranykapu.

Ám az őröket, hogy azt kinyissák, bőkezűen kell megajándékozni. Az istennőnek semmi egyebe sincs már, mint a drága kelmékből varrott ruhája, ékszerei. Amint kibújik azokból, s nyakékét is átnyújtja, szétnyílnak a kapuk, és kiáramlik az égre az aranyló, éltető fény.

A kép mondanivalójának szimbolikája egyezik a mítosz tartalmával: Istár újra meztelenül érkezik vissza a földi világba és beragyogja azt.

Idők peremén / On the Edge of Time

Diptichon 2x60x60 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD


Az_idok_peremen_diptichon_2x60x60_copy.jpg

A diptichon Mezopotámia dinasztikus világába kalauzolja el a látogatót, a legősibb város örökre fennmaradó romjaihoz.

Samas napisten temploma előtt állunk, kétoldalt elhelyezett egykor égbetörő zikkuratok társaságában. Larszában vagyunk.

Az időtlenség szimbóluma a horizontális és vertikális elrendezésű kompozícióban a szabadon gomolygó, hívogatóan lágy tónusban életre keltett és végtelenített mindenség, melynek oldalain a fény és a sötétség párhuzamai tartják fogságukban a teremtő szándékot.

A sumer város az egyedüli hely az Ószövetség könyveiben, amely nem szerepel a Bibliában.

Az elvarázsolt sziget / The enchented Island

101x101 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona


Az_elvarazsolt_sziget_101x101_copy.jpg


Az asszírok korába érkezünk vissza az alkotást csodálva, akik szemita bevándorlóként a Tigris középső, kristálytiszta folyamánál telepedtek le.

Az ősi asszír királyok palotáiban talált archeológiai leletek megerősítik a Biblia történelmi pontosságába vetett hitünket.

A  legenda szerint az aranyló szigeteket fehér csillogású, türkiz folyók fogták közre, ahol Noé unokájától, az Assurtól származó Nimród, a Jehovával dacoló vadász megszületett. Ő alapította Ninive és Kalah városait.

A képmező tetejéről aláhulló sötét folyam a nép szükségtelen kegyetlenségéről és kegyetlenkedéseiről mesél. Az isteni megtorlás azonban nem marad el, és az Úr elpusztítja Ninivét. A város helyét évszázadokon át meg sem találták.


ÁR KÉRÉSE


A parancs / The Command 

91x91 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD

A_parancs_91x91_copy.jpg


Aurelianus császár rendeletében hivatalos vallássá tette a napisten imádatát a hagyományos római kultuszok mellett. Konstantinápolyban I. Konstantinus császár pedig felállíttatta a napisten szobrát.

A mű arról mesél, hogy az érzéseket, érzelmeket és a hitet nem lehet rendeletekkel és parancsokkal kordába zárni.

Az alsó sarokból éteri fehérséggel előretörő, az univerzumot átalakító erővel ostromló belső, lélekhitvilág elmossa a hagyományt, a sast, a totemállatot, és újjá formálja a vérző oltári szentséget az imádat helyett a szeretet jegyében.

A hit az ember megfélemlítése és igába hajszolása helyett a megsegítségét, vagyis magát az életet kell, hogy szolgálja.

Az akarat / The Will 

96x81 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD

Az_akarat_96x81_copy.jpg


A mű a létrehozó és megvalósító emberi akarat erejét ábrázolja. Isten a maga képére formálta az embert, és nem tagadta meg tőle a teremtés képességét sem.

Azonban akarattal szándékoltan nem ruházta fel: az embernek is tennie kell. Vagyis azt minden élőnek magának kell elsőként megteremteni, bizonyítandó, hogy méltó az Istentől kapott teremtő erőre, melynek célja mindig kettős: az építés, vagy a rombolás.

A fogalmak természetesen önmagukban se nem jók, se nem rosszak, hiszen építeni lehet gonosz szándékkal is, és rombolni is jó szándékkal, például a szabadság érdekében.

Az ég közepéből a harmóniát árasztó képmezőbe aláomló és lent kiteljesedő vörös jelenség az isteni beavatkozás egységbe olvasztó szimbóluma.

A teremtő céljai örökre kifürkészhetetlenek maradnak.

A vezér álma / The Warlod's Dream

91x91 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD

A_vezer_alma_91x91_copy.jpg



A görög-perzsa és a peloponnészoszi háborúk idejében járunk. Periklész uralkodása idején.

Az uralkodó, államférfi és hadvezér volt az athéni demokrácia egyik elkötelezettje, értően támogatta az irodalmat, és a művészeteket is.


A mű felső harmadából aláfolyó aranyló tömeg Periklész korát és a férfi átalakító erejét eleveníti meg, melynek balodalán egy végtelenített babérkoszorú absztrakciója emlékeztet az uralkodó kiemelkedő nagyságára. 

A tengerek és a szigetek, félszigetek szabdalta szárazföld felett a hit, az olltári szentség és az aranyló napkorong szimbólumai tűnnek fel.

A festmény vertikális tagolása erős, minden elem szinte külön mutatkozik meg. Azonban mint egy zenekarban a különféle hangszerek játéka, amelyek egy szólammá olvadnak, úgy olvadnak össze itt az elemek a látványban, melyet felülről múlhatatlanul beragyog Periklész aranykora.

A titkos sziget / The Secret-Island

71x71 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD


A művészi elvágyódás témakörében kelünk útra a festmény kíséretében. A titkos sziget gondolata régóta foglalkoztatja az alkotót, amely mégsem a magányról mesél, hanem inkább a teljesség élményéről.

A titkos sziget feltételezhetően Hüperborea, egy egykori északi földrész, vagy terület, talán szigetcsoport, ami ha volt is valaha, ma már nem létezik. Titkok, mítoszok, rejtélyek és legendák övezik az esetleges meglétét. 

Hüperboreán, valahol a sarkkörön túl, egyetlen nap egy évig tart, vagyis ezer nap, -ami alig három emberi év-, ott ezer évnek felel meg, tehát a sziget, amelynek a holléte örökre titok maradt, az örök élet szimbóluma is egyben.

Arany, türkiz, fehér és vörös, négy erőteljes szimbolikájú szín: a minden gazdagsága, az élet szépsége és tisztasága, valamint az érzelmek tüze jelenik meg a négy részre osztott képmezőben. A kompozíció mégis kiegyenlítettségre és teljességre törekszik, egy vágyott világ életre keltésével.

A győzelem / The Victory 

81x161 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD


A_gyozelem_81x161_2.jpg

Az Emporium című korábbi mű parafrázisaként -amely az egykori római birodalomnak állított emléket- az alkotó továbbra is a győzelem és a győztes témakörét boncolgatja.

A győztest mindig ünneplik, és soha nem kerülnek szóba azok a veszteségek, amelyek a győzelmét szolgálták. A vesztest mindig sajnálják, ami önmagában is ellentmondás, hiszen akkor hogy örülnek a másik fél győzelmének? És soha nem kérdezik a vesztest sem mindarról, amit feláldozott.

Az örök kérdés tehát: kell-e győzni? Az éteri szépségű, harmónikus, absztrakt tájkép idilli hangulatot teremtve, békés égbolt alatt várja a kirótt sors beteljesülését. Arany fényben izzó gömb, mélyén az oltári szentséggel -melyet a vörös négyzet szimbolizál-, éltető energiamezők által három részre osztva csapódik váratlanul és győztesen a nyugodt vidékbe. 

A kétoldalról a képmező közepe irányába szűkülő sötét formák haragos jövőképet vetítenek előre. Az alulról feltoluló vöröslő pászmák behatolnak az aranygömbbe. Az idilli kép megváltozik, a bűn megteremtetett.


...és eljő a szabadság / ... and the Freedom will come

90x91 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD

es_eljo_a_szabadsag_90x91_copy.jpg

Az ókori római birodalom előtti időkben járunk. A mű Rhea Silvia legendája című festmény parafrázisaként mesél a látogatóknak az igazság diadaláról és a főhős szabadulásának történetéről. Mars isten gyermeket nemz a Vesta szűznek, Silviának, hogy tovább vigye Aineiász családfáját. Silvia világra hozza az ikreket: Romoluszt és Rémuszt. A király, Amulius féltette a hatalmát, ezért Silviát tömlöcbe záratta, a fiait pedig kivégzésre ítélte. Azonban a két fiút a szolga megmentette, kosárban rakta őket a Tiberis folyóba, emlékeztetve Mózes gyermekségtörténetére. 

Romolusz és Rémusz felnőttek és kiszabadították anyjukat a fogságból. A festmény pozitív energiát sugallva, káprázatos színkompozícióval mutatja meg az élet szépségét, és mindazt a felvértező hitet, amely végül legtöbb esetben megteremti a jót.

A sugallat / The Suggestion

81x96 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD

A_sugallat_81x96_copy.jpg

Az oltári szentség színe mellett világos türkiz folyam kúszik a magasságba. Ez az ítélet és a mérleg szimbolikája, vagyis az isteni igazságosság és a földi törvények együttese. 

A nyugodt, szakrális lila árnyalatok vezetik el a nézőt az aranyló felhő mögötti, palaszürke, időn kívüli magasságokba. Aranyló termékeny eső hozza el a világot mozgásban tartó folyamatokat. A vöröslő áramlatok kiemelik az égi pontok megnyilvánulásait, a föld aranyló színe és a képmező alján feltűnő türkizek a létezés tökéletességre és teljességre való törekvését jelzik.

Istenek otthona /  Home of the Goods 

115x80 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD

Istenek_otthona_115x80_2.jpg

A fékezhetetlen mindenség szilaj tüzével felperzselt képmező Zeusz múlhatatlan szerelmének vallomását tolmácsolja. A sötét tónusokban úszó, szétszórtan bevilágított kompozíció mégsem drámaian szomorú.


Egy fénytest hasítja ketté a mindenséget, mely hirtelen horizontális kiterjedésűvé válva emel a láthatatlan fölé: az Istenek otthonába érkezünk.

A mű különlegessége, hogy ezúttal az égiek birodalma nem világos, áttetsző, és csillogó, hanem éppen ellenkezőleg az éjkék és a kitin fekete kombinációja, mely egyrészt a mindenség végtelenségére emlékeztet, másrészt annak a megismerhetetlenségét is bizonyossá teszi a néző számára.

A mindentlátó torony / The omniscient Tower

115x80 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD

A_mindent_lato_torony_115x80_2.jpg


A mű centrumában sötétlő masszív tömeg Danaé tető nélküli érctornyú börtöne, ahová apja a delphoi jóslattól tartva bezárta lányát, hogy életét mentse majdani unokájától.

Az Anankét jelképező aranykör azonban a jóslatot beteljesíti, Danaé a tiltás ellenére megfogan az aranyalakban aláereszkedő Zeusztól.

Az oltári szentség fehérré váló négyzete a születendő életet szimbolizálja, míg a torony lábánál elhelyezkedő vizes fényű felület a tengerre vetett Danaé és fia megmenekülését mutatja.

Vörös mennyország / The Red Heaven

111x111 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD

Voros_menyorszag_111x111_2.jpg


A szenvedélyes mű a mindenkori és őszinte, perzselő szerelemről mesél. A szív és az önemésztő érzelmek háborúja elevenedik meg a vásznon a vörösek, a bordók és a pirosak megszámlálhatatlan árnyalatának örvénylő mélységében.

A kompozíció alján megjelenő bársonyos színekkel megálmodott élet-elemek mind egy irányba, felfelé törnek, közülük a türkiz berakások ártatlan tisztasága emelkedik ki.

Az íves aranyborítás a mesterien megmunkált aranylemezek segítségével mutatja meg az elhívó ösztönöket, melyek beragyogják a vöröslő katlan bejáratát.

Eljő a nap... / The day will come...

Diptichon 2x81x51 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD

Eljo_a_nap_diptichon_2x81x51_2.jpg


A diptichon a danaidák sokat tanító történetét hozza elénk. Miután Danaosz apjától megörökölte Arábia királyságát, a mitológia szerint ötven lányt nemzett. Az őket szerelmükkel üldöző unokafivéreik elől Argoszba, a peloponnészoszi félsziget kvadratikus formájáról elhíresült városába menekültek.

Végül az apa beleegyezését adja a házasságba, de a lányai között tőröket oszt szét, azzal a paranccsal, hogy a férjeiket a nászéjszakán a lányai meg kell, hogy öljék. Negyvenkilencen engedelmeskednek, egyedül Hüpermnésztra hagyja életben a férjét, és egy lúd vérével szennyezi be a tőrét, hogy apja előtt ő is bizonyítson.

Később Hüpermnésztra férje megtorolta a fivérei halálát, s tettükért a danaidák azzal lakoltak, hogy az alvilágban örökkön-örökké vizet kell hordaniuk egy lyukas hordóba.

A képmező aljából előtörő aranyborítás a méltó, fényes élet ígéretét hordozza. A kompozíció felső részéből aláhulló vörös tömegek az elnyomhatatlan érzelmek erejét mutatják, míg a várost szimbolizáló arany kvadrát mögül felsejlik a sötétlő alvilág. Egy-egy odavezető arany alagút halad át a diptichon mindkét képének belső oldalán.

Ragyogás / The Radiancy

91x91 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD

Ragyogas_91x91_copy.jpg


A kivételes erejű mű a konstantinápolyi Nagy Templom történetébe avatja be a nézőjét.


A festmény a templombelső egyedülálló fény- és a térkompozícióját vetíti elénk, kiterítve elevenednek meg az absztrakcióban a sima, tengerhatású márványpadlózat, az aranyló üvegmozaikkal és márványberakással borított falak, és a mélyen alávésett díszítésű márványoszlopok.

A ragyogás hirtelen megtörik. A képmező baloldalát elborító vöröslő folyam beteljesülő végzetként hatol át a felületen.

A művet egy megkapóan kemény fénytörés-játék és mellette az oltári szentség kékes-zölddé válása csillogtatja át, mely a nézőnek arról ad tanúbizonyságot, hogy a világ alighanem legjelentősebb iszlám templomát a kereszténység dicsőítésére hozták létre.

Zeusz szeretője voltam / I was the Lover of Zeus

91x91 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD

Zeusz_szeretoje_voltam_91x91_copy.jpg

"Az összes létet megelőző káoszból legelőbb a föld született meg, mely hatalmas erejével alkotta meg maga köré a csillagos eget, a boldog és halhatatlan Istenek lakóhelyét, majd kitöltötte az űrt az először még terméketlen világtengerekkel. Azonban az ég és a föld érintkezéséből óriási, félelmetes energiák, Titánok keletkeztek, amelyek mindegyike egy-egy természeti erőt jelenített meg. Miután a Titánok végső vereséget szenvedtek a földdel folytatott harcokban, az Istenek elfoglalhatták a világot; s a föld az ő semleges területük lett, és mindnyájuk közös lakhelyévé lépett elő a felhőkbe magasan behatoló, láthatatlan tetejű Olympus-hegy.

A ligetek az isteni tisztelet kizárólagos helyei, s a vallási élet központjai voltak. Ide gyülekeztek a környék, sőt a messze távol lakosai, hogy ájtatosságukat bevégezzék, s az isteneknek áldozataikat bemutassák. A ligetek mindegyikében szépen foglalt kutak állottak, melyekből a polgárok ivóvizet hordtak; s a kutak körül nyárfák állottak, a felettük levő sziklákon magasodott a nimfák oltára, amelyeken a vándorok mutatták be áldozataikat."

Forrás: A görög mythológia világa

Konstantin álma / The Dream of Constantinus 

121x121 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD

Konstantin_alma_121x121_copy.jpg


Caius Flavius Valerius Aurelius Constantinus. Ez Nagy Konstantin teljes neve, egyébként I. Konstantinnak, de Szent Konstantinnak is nevezik, s legutóbbit azért kapta, mert ő volt az első római császár, aki megkeresztelkedett.

Ő alapította 330-ban azt az Új Róma nevű várost, amely később róla a Konstantinápoly nevet kapta.

Az új főváros tervében Konstantin arra törekedett, hogy Rómát utánozza. Konstantinápoly is hét dombból állt, tizennégy régióra volt felosztva, volt benne egy kapitólium, az Augusteon néven ismert nagy Fórum már a középkorban is meglehetősen híressé vált.

A megemelt horizont szembőlnézeti bal oldalán a tengereket szimbolizáló nagy kékség veszi át ellentmondást nem tűrően az uralmat, míg a a középen magasodó sötét, totemre emlékeztető oszlop a város végnapjaihoz vezeti a nézőt.

A horizontális és vertikális ecsetfolyamok a megélt napok dimenzióteremtő látványát fokozzák.

Az erőteljesen vöröslő teljes képmező érzelemgazdag tónusaival a rómaiak elkötelezett és mindenre elszánt viszonyulásáról mesél Nova Roma városához, Nagy Konstantin álmához, Konstantinápolyhoz.

Horizontális trilógia / Horizontal Trilogy

Triptichon 2x71x90 + 111x90 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD


Horizontalis_trilogia_copy-1.jpg

A monumentális műegyüttes triptichon elrendezésben mutat meg hét pillanatot a Teremtéstörténet hét napjából.

A három független képmezőt ellenszegülést nem tűrő, ritmusos, ám szabályos geometrikus formába illesztett periódus-szalagok osztják fel hét, egymástól jól elkülönülő részre.

A 7-es szám céltudatos és misztikus erejét a mindenen áttörő és a teljes felületen felsejlő aranyberakások és aranyalapozások tolmácsolják.

Felülről az ég termékeny, sárga ragyogással tölti meg a kéklő horizontot, míg a lángoló vörösek oltalmában középen a születendő oltári szentség körvonalai bontakoznak ki.

A Föld termékenységét a zöldek és a barnák ezernyi árnyalata adja hatodik, a megbonthatatlan Egyensúlyt elhozó régióban, miközben alulról az idők végtelenségébe áramló szakrális energiák tolulnak fel az örök jóban megtartó ígérettel.

A szem számára megnyugtató, egyedülálló kompozíció-együttes elfordítva ugyanazt az élményt nyújtja vertikális értelmezésben is: a kapu, mintegy szárnyas oltár, megnyitja az utat az örökkévalóság felé.

A második esély / The second Chance

101x101 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD

A_masodik_esely_101x101_copy.jpg

A művész tematikusan tér vissza az alkotásaiban az örök körforgás témaköréhez, melyhez szorosan kapcsolódik az idő végtelensége.

 A folyamatosan felbukkanó kérdés, lehet-e mértéke, mértékegysége annak, ami végtelen, és amit meghatározott periódusokban újra és újra számítani kezdünk? Az ebben a rendszerben megjelölt intervallumok ugyan szolgálnak bizonyos igazodási pontokkal, de ezek a pontok ahogy felbukkanak el is tűnnek, amikor túllép rajtuk az állandó és örök körforgás.

A második esély című alkotás izgatottsággal telített, vöröslő képmezőben vall az újra próbálkozás lehetőségéről, s a kompozíció közepén megjelenő türkiz fényűre váltó oltári szentség támogató jelenlétéről. Az alulról felfelé építkező erőteljes oszlopok mintegy pillérként tartják a tér és idő örök egységét, s a kirótt sors bizonyosan beteljesülő ígérvényét.

Végtelenül / Endlessly

121x106 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD

Vegtelenul_121x106_copy.jpg

Az idő megállíthatatlan és könyörtelen tovahaladását értelmezi a mű, a sötét, félkör alakzatban felrakott, áttört motívum segítségével.

A mögötte lévő képtraktusban változatos facturában, váratlan színkombinációk jelennek meg, mintegy előrevetítve a kapott, vagy választott sors kiszámíthatatlanságát.

A hit és az erő aranypermet formájában mutatkozik meg a képmező jobb felső részén, mely küldetését beteljesítve a sötétlő végtelenbe hull, hogy ott újjászületve ismét a magasba emelkedjen.

A bal oldali felső részben megjelenő mozdulatlannak ható aranytömb a sötétlő, baljóslatú erők elé állva biztosítja az alatta megjelenő oltári szentség sértetlenségét, mintegy fénnyel megtöltve az irgalom nélküli, önmagába visszatérő idő széthulló pillanatai között támadt réseket.

Szenvedélyek fogságában / Captive of Passions

101x101 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD


Szenvedelyek_fogsagaban_101x101_copy.jpg

Az alkotói fantázia az emberi létezés kiszámíthatatlansága melletti kiszámítható elemeit fogalmazza újra egy egzakt geometrikus kompozícióban.

A szenvedély vörösen izzó, mindent felégető mámorát alapként megjelenítve vertikális és horizontális vonalak, ecsetvonások közé  rendeződik a mátrix, az ember mozgását keretek közé helyezve, melyen belül szabad az érzések szabadsága. De ez a nyitottság bezártság is egyben, mert a kereteiből senki sem szabadulhat.

De mint ahogyan semmi sem létezhet a saját alapjai nélkül, így az emberi létezés sem tudhat meghatározott alapok nélkül fennmaradni.

A komplementer színekkel geometrikusan tűzdelt kompozíció megmutatja, hogy az önként vállalt sors elől nem lehet kitérni.

Kié a trón? / Who owns the Throne?

91x91 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona


Kie_a_tron__91x91_copy.jpg

Az alkotás -noha egészen a Római Császárság koráig vezet vissza-, aktuális kérdéseket is feszeget.

Amikor Romulus Augustulus trónfosztása bekövetkezett, véget ért a dicsőséges Nyugat-Római Birodalom, melynek megdönthetetlenségét minden más uralkodó is elismerte.

A képmezőt ívelten kettéválasztó és a magasba törő, széles sárga festékfolyam megváltoztathatatlannak és örökérvényűen ragyogónak tünteti fel a hatalomhoz vezető utat.

Az ezt két oldalról keretező fekete sávok egyszerre mutatják a hatalmi úton feltörekvők elszigeteltségét, és lekötelezett védelmét a külső hatásoktól.

Azonban a világról való leválás nem sok jót ígér. A kompozíciót uralni vágyó karmazsin és éjkék tónusú gomolygó felületek szinte kiemelkedve a képmezőből fenyegetik a talmi fényű hatalmi utat, a kérdést harsogva: Kié a trón?


ÁR KÉRÉSE

A kincs / The Treasure 

100x65 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD


A_kincs_100x66_copy.jpg


A festmény mondanivalójában a valódi érték gondolatát járja körbe a művész.

Az ember hajlamos arra, hogy a kiszámíthatatlanságban biztosítani akarja a jövőjét. Erre nem talál más lehetőséget, mint a felhalmozást.

Egy királyság, egy állam, egy ország gazdagságát már csak a pénz és az aranytartalék jelenti, mely vonzó fénnyel vonja be a körülötte lévő, irigyelt világot.

Az ember, ahogy a vásznon is hiba keresnénk, eltűnik a saját életteréből.

Az érzelmek, az érzések egyre kevésbé mutatkoznak meg. Az isteni akarat felülről érkezik egy vérvörös folyam szimbólumában és figyelmeztet: ugyanaz a kéz, amely adni tud, ugyanazzal a mozdulattal el is tud venni.


A királynő  /  The Queen

Diptichon 2x80x70 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD


A_kiralyno_diptichon_2x70x70_copy.jpg


A mű a Mezopotámia ciklus monumentális művének parafrázisa. Sába királynő látogatását meséli el Salamon udvarában.

"Sába királynője pedig hallván Salamonnak hírét, s az Örökkévaló nevét, eljött, hogy próbára tegye őt rejtvényekkel.  Eljött Jeruzsálembe igen tekintélyes sereggel, s tevékkel, melyek vittek fűszert, igen sok aranyat meg drágakövet; ment Salamonhoz és elmondta neki mindazt, ami szívén volt.

És megfelelt neki Salamon mind az ő szavaira; nem volt semmi sem elrejtve a királytól, amire meg nem felelt volna neki.

Látta Sába királynője Salamonnak minden bölcsességét és a házat, melyet épített, meg asztala étkeit, szolgáinak ülését és szolgálattevőinek állását, és az ő ruháikat, meg pohárnokait és fölvonulását, ahogy föl szokott vonulni az Örökkévaló házába: akkor nem maradt többé benne lélek, és szólt a királyhoz:

Igaz volt a szó, melyet országomban hallottam dolgaid felől és bölcsességed felől. De nem hittem a szavaknak, míg el nem jöttem és saját szemeim látták, ámde nem beszélték el nekem a felét sem; hozzá tettél bölcsességet és jelességet a hírhez, melyet hallottam."

Ha túléled a múltadat, túlész bármit / 

If You survive your past, You can survive anything

Quadrichon 4x50x50 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD

Ha_tulelted_a_multadat__tulelsz_barmit_quadricon_4x50x50_negyzates_elrendezesben_feher.jpg

A quadrichon elrendezésű mű az emberi kitartásról mesél. Arról, amikor utólag visszatekintve életünk eseményeire nem értjük, hogyan jutottunk túl mindezen?

És mesél az emberi félelmekről is, amikor a jövőt latolgatjuk, és aggódunk, hogy átjutunk-e mindazon, ami ránk vár?

A vörösben tarott kompozíció a benne felsejlő és megsötétedő árnyakkal az emberi érzelmek múlhatatlanságát szimbolizálja.

Az át- meg átfutó aranyberakások a boldogságot hozzák el, melyek látható módon éppen az emberi érzések következtében több helyen elmállanak, széttöredeznek.

Jóllehet megannyi szín is megjelenik a művész palettáján: a lagúnazöld elomló rész a tiszta víz, a türkiz és a lila az éteri állapotok, a smaragd pedig a földi javak szimbóluma.

Az ember azonban sokszor nem gondol arra, hogy valóban igaz: ha túlélted a múltadat, túlélsz bármit.


Oldalak / The Sides

100x146 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD


Oldalak_100x146_copy.jpg

A mű a létezés csodájáról mesél. Mégpedig a minden egymás mellett létezéséről. Arról, amikor minden EGY, és minden egymással összeforrott és elrendelt kapcsolatban áll.

A sötét és a világos oldal, melynek értelmezésében korántsem bizonyos, hogy a sötét a rossz, és a világos a jó. A fény és a sötétség esetében sem biztos, hogy minden esetben a fény a jó és a sötét a rossz. Azonban a kompozíció mesél az egyensúlyról is, melynek középpontjában az oltári szentséget helyezi el a művész.

De mesél a világmindenségbe való befűzöttségünkről is, ahogyan a lilás-bordó zsinór kifutva a képmezőből, mindent egybefűz.

A mű bármilyen irányba elfogtatva is értelmezhető, bizonyítandó, hogy az örök körforgás modelljében középütt mindig a vörös négyzet marad.

Az elrendelő szándék tisztaságát a fénylő aranyborítás jelenti, melyre ráépül a romboid kompozíció.

Az átjáró / The Gateway

111x71 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD

Az_atjaro_111x71_copy.jpg


A mű a Bizánci kollekció egyik darabjának, a Boszporuszi kapu című alkotásnak a parafrázisa.

A Boszporusz elnevezés merész utat jelent. Nem véletlenül, hiszen a Márvány-tengert köti össze a Fekete-tengerrel, és választja szét Európát és Ázsiát. A szoros anatóliai szakaszán egy hatalmas sziklatömb tör a bársonyosan kék vízből a magasba. Azonban ami elválaszt, össze is köthet.

A realisztikus ábrázolás technikáját megvillantó mű felső részében az egybeforrasztó akaratot szimbolizáló arannyal vegyített kéklő festékfolyam uralja a kompozíciót, ellensúlyt adva a hangsúlyosan vöröslő, érzelmeket mintázó motívumoknak.

Ami elválaszt, össze is köthet.

Az aranyhegy legendája /  The Legend of the Golden Mountain

50x50 olaj (óleo / oil), arany (oro / gold), vászon (lienzo / canvas) 2024 Sitges/Barcelona

ELKELT-VENDIDO-SOLD

Az_aranyhegy_legendaja_50x50_2.jpg

Az aranyhegy legendája Róma történek egy döntően izgalmas szakaszát meséli el, amikor a birodalmat keleti és nyugati részre osztották. Theosodius császár ezzel a lépéssel érte el, hogy a hatalma, valamint Róma mítosza és legendája fennmaradjon.

Az égen feltűnő pasztell árnyalatok az erőfeszítésekbe fektetett reményt mutatja, a horizonton feltűnő fehérlő kereszt Bizáncra utal, mely a kereszténység bölcsője lett I. Konstantinus uralkodása alatt, amikor is elismertette a keresztény vallást, és szabad gyakorlást biztosított.
Az aranyló felületek a keleti rész mérhetetlen gazdagságát, míg a hegyvonulaton a magasságokba törő aranyborítás Róma öröklétét mutatja.
A kép tónuselosztása segíti a kompozíció megértését: míg egyik oldalon a meleg, másik oldalon a hidegebb árnyalatoké a főszerep.
A két egységet átkötő szárazföld arra utal, hogy bár külön-külön igyekszik boldogulni az egykori Róma népe, az elrendelődés örökre fennmarad.